Дали се наоѓате во цврста рутина, која вклучува посегнување по кофеинот секое утро? Вашиот аларм ве буди (премногу рано), вие со колебање се тркалате надвор од креветот, со полу-затворени очи се подготвувате и веднаш посегнувате по шолја кафе. Кафето нè буди и нè тера да се чувствуваме енергетично за денот кој е пред нас.

Но, наместо да се потпирате на кофеинот, зошто да не се обидете да ја прилагодите вашата диета кон поенергетска и поздрава рутина? Иако кофеинот ќе ви даде привремено високо и енергетско засилување многу брзо ќе се почувствувате повторно слаби.
Ослободете ги кофеинските главоболки и желби со додавање храна во вашата диета која природно ќе ве снабди со енергија, за помотивиран и ефикасен ден.

КЕЉ

Најзначајниот зеленчук од сите! Калето во последните неколку години стана доста голем феномен на социјалните медиуми и дефинитивно не треба да се игнорира. Калето е преполно со минерали и витамини, вклучувајќи калиум, бакар и железо. Железото е важно за енергетските нивоа, а оние на кои им недостасува железо во диетата имаат ризик да станат анемични.

БАДЕМИ

Ако сте забележале како го гледате часовникот во 11 часот, размислувајќи кога е прифатливо да јадете ручек, тогаш веројатно треба да си земете неколку здрави грицки за да ја пополните празнината. Бадемите не само што се супер здрави, тие исто така најадуваат и ќе го намалат вашиот глад додека не дојде време за ручек. Полни со витамин Б и магнезиум, бадемите бавно ослободуваат енергија, наспроти шеќерните грицки кои Ви даваат моментален скок на енергија.

СЕМКИ ОД ТИКВА

Овие мали извори на протеин всушност можат да бидат доста здрави. Има многу начини на кои можете да ги конзумирате, како на пример додавање во овошен шејк или врз салата. Тие дури ќе Ви дадат и многу повеќе енергија па дури повеќе и од чоколада.

БАНАНИ

Бананите се многу популарно овошје за пред и после вежбање, ова е поради нивната способност и бенефити за промовирање одржлива енергија и мускулна функција. Тие се лесна храна и постојат голем број употреби за нив. Нивното ниво на растителни влакна и протеини ги прават бананите совршената храна за зајакнување на енергијата. Обидете се да го започнете и денот за одмор со банана.